Rozważasz renowację domu? Nie zaczynaj, dopóki nie przeczytasz naszego kompletnego przewodnika, obejmującego wszystko, od znalezienia i zakupu projektu, po wprowadzenie finalnego rozkwitu do schematu dekoracji - mamy to wszystko pod kontrolą. Po renowacji bądź remoncie warto również rozwazyć pomysły na aranzację i wystrój wnętrz.

Renowacja domu może być zarówno ekscytująca, jak i zniechęcająca - nie wspominając o potencjale generowania zysku, który oferuje. Od odkrycia oryginalnych cech ukrytych pod latami, wartych kurzu, po szansę na odciskanie własnego piętka na czymś - a może najlepszą drogą do uzyskania większego domu w lepszej okolicy, na którą nie byłoby cię stać.

Powodzenie renowacji domu zależy od przygotowania się na to, co nas czeka i do pewnego stopnia od oczekiwania, że w sklepie pojawią się jakieś niespodzianki.

Renowacja domu może spowodować szereg problemów, które będą musiały zostać rozwiązane zanim powstanie wymarzony dom - a problemy te zazwyczaj wiążą się z ukrytymi kosztami. Świadomość tych problemów i posiadanie planu działania krok po kroku powinno oznaczać, że projekt pozostaje zgodny z harmonogramem i budżetem.

Harmonogram prac remontowych

Harmonogram prac jest niezbędny dla każdego, kto remontuje dom. Opisuje on w zasadzie każdą pracę, która musi być wykonana od początku do końca projektu, w odpowiedniej kolejności. Najlepiej byłoby, gdyby na liście znalazło się również to, kto co robi i ile to będzie kosztować.

Poniżej znajduje się typowy harmonogram prac przy remoncie domu, choć Twój może wyglądać nieco inaczej. Twój projektant lub budowniczy domu będzie w stanie Ci doradzić.

 • Aktualna ocena stanu
 • Przestań się dalej rozpadać
 • Dotacje/koncesje podatkowe
 • Zezwolenia ustawowe
 • Stabilność strukturalna
 • Prace rozbiórkowe
 • Radzenie sobie z wilgocią
 • Odpływy
 • Dostęp do strony internetowej
 • Główne prace budowlane
 • Wytrzymałość na warunki atmosferyczne
 • Na zewnątrz
 • Prace zewnętrzne
 • Pierwsza poprawka
 • Tynkowanie
 • Wysychanie
 • Stała podłoga
 • Druga poprawka
 • Ozdabianie
 • Ostatecznie czysty
 • Wprowadzić się
 • Snagging

Jak znaleźć projekt renowacji

Podczas gdy projekt renowacji może na pierwszy rzut oka wyglądać na idealną okazję, dalsze badania mogą wykazać, że jest inaczej. Wiedza o tym, kiedy odejść od projektu, jest kluczowa, jeśli chcesz uniknąć zakupu dołka za pieniądze.

Podczas gdy szybkie przyjrzenie się możliwościom renowacji na sprzedaż niewątpliwie przyniesie wiele "domów wymagających modernizacji", nie wszystkie z nich muszą oferować korzystny stosunek jakości do ceny.

Renowacja domu jest popularnym sposobem na zdobycie większej ilości domu za swoje pieniądze, ale jak na ironię, szalony scrabble od tych po "projekcie" może oznaczać, że w końcu możesz zapłacić więcej za nieruchomość, niż jest rzeczywiście warta.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że nawet przed zakupem projektu renowacji, możliwe jest uzyskanie dobrego wyobrażenia o stanie domu.

Przy pierwszym obejrzeniu nieruchomości, poszukaj jej potencjału w zakresie tego, co można zrobić z jej projektem i potencjału finansowego, który może ostatecznie zaoferować. Czy jest wystarczająco dużo miejsca na zewnątrz, aby na przykład rozszerzyć? Czy sąsiadom udało się uzyskać pozwolenie na budowę i przeprowadzić podobne prace, jak te, które rozważacie?

Weź pod uwagę lokalizację i natychmiastowe są i nie zapomnij o dokładnej ocenie aktualnej stabilności konstrukcji budynku. Należy również pomyśleć o cenach sufitów dla podobnych domów w okolicy (cena, której nabywcy nie będą skłonni zapłacić za dom).

Jeśli jesteś zainteresowany domem, skontaktuj się z biegłym geodetą. Będzie on w stanie sporządzić raport budowlany, który powinien uwypuklić wszelkie niepokojące obszary i dać Ci wyobrażenie o wszelkich niezbędnych naprawach, które będą potrzebne i jakie mogą być ich koszty.

Czarterowany inspektor zaleci dalsze badania, jeśli podejrzewa lub wykryje:

 • infestacja
 • opadanie lub opadanie
 • wilgoć
 • problemy z drenażem

Raport budowlany ma na celu ustalenie metod budowy, które zostały wykorzystane w domu (czasami różnią się one, jeśli dom został przedłużony na przestrzeni lat.) Informacje te mogą być następnie wykorzystane w renowacji domu, aby sprawdzić, czy wszelkie nowe materiały i techniki są odpowiednie - pozwala to na bardziej efektywne planowanie.

Kolejną niezbędną czynnością poprzedzającą remont domu jest wykonanie pomiarów. W ten sposób otrzymacie Państwo precyzyjny rysunek skalujący układ istniejącego budynku. Jeśli planują Państwo wykonanie aplikacji planistycznej w ramach remontu domu, to prawdopodobnie będzie to wymagane.

Rzeczoznawcę można znaleźć za pośrednictwem Królewskiego Instytutu Dyplomowanych Rzeczoznawców (Royal Institute of Chartered Surveyors).

Pamiętaj, że większość problemów strukturalnych ma swoje rozwiązania. Oczywiście mogą one mieć wpływ na budżet, więc im wcześniej się o nich dowiesz, tym lepiej. Należy również wziąć pod uwagę, że pewne problemy strukturalne, takie jak osiadanie, mogą mieć wpływ na opcje ubezpieczeniowe, jak również na ich ewentualną wartość przy odsprzedaży.

Zawsze należy obejrzeć nieruchomość co najmniej dwa razy - w miarę możliwości należy nagrać film w celu jego dalszej analizy po powrocie do domu.

Remontujesz czy przebudowujesz?

Terminy "renowacja" i "przebudowa" są często używane zamiennie, ale mają zupełnie inne znaczenie.

Jeśli chodzi o budynki, renowacja jest bardziej zbliżona do renowacji niż przebudowywania - czyli przywracania czegoś do pierwotnego stanu, ożywiania i odświeżania.

Z drugiej strony, przebudowa zasadniczo odnosi się do zmiany budynku, być może poprzez zmianę jego układu lub rozbudowę.

Oczywiście to, co robi większość właścicieli starych domów, to połączenie tych dwóch rzeczy - przywrócenie oryginalnych cech i nagich kości posiadłości do ich dawnej świetności podczas zabawy układem w celu uczynienia domu bardziej odpowiednim do współczesnego życia.

Kupno projektu renowacji na aukcji

Potencjał do szybkiego osiągnięcia zysku poprzez remont domu oznacza, że na domy wymagające modernizacji często nakłada się premię. Podczas gdy nie chcesz płacić ponad kurs za jakąkolwiek nieruchomość, popyt na projekty remontowe oznacza, że będziesz musiał się szybko poruszać, więc przed złożeniem oferty upewnij się, że jesteś w najlepszej możliwej sytuacji finansowej.

Nierzadko zdarza się, że projekty renowacyjne są sprzedawane na aukcjach, albo kończą się ofertami zamkniętymi, albo najlepszymi i ostatecznymi ofertami, a wiedza o tym, jak te procesy działają, jest niezbędna, jeśli chcesz być zwycięskim oferentem.

Oprócz prac związanych z renowacją domu, istnieją inne dodatkowe koszty, które należy uwzględnić przed złożeniem oferty:

 • Opłaty za ponowne podłączenie: Może być konieczne podłączenie lub ponowne podłączenie wodociągu. Jeśli tak, to mogło ono zostać odłączone. Energia elektryczna będzie również potrzebna na narzędzia elektryczne lub do codziennego użytku, jeśli planujesz pozostać na miejscu.
 • Opłaty z tytułu wyceny
 • Podatek lokalny
 • Opłaty profesjonalne: obejmują pozwolenie na budowę i zatwierdzenie przepisów budowlanych, różne badania, raporty inżynierów budowlanych i wszelkie inne opłaty profesjonalne (np. badania drzew) w budżecie.
 • Fundusz awaryjny: upewnij się, że masz pod ręką dodatkową gotówkę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń (a podczas remontu domu należy się tego bezwzględnie spodziewać).
 • Koszty prawne: należy się spodziewać, że zapłacimy 500-2,000 funtów za prawnika lub firmę transportową, która będzie działać w Państwa imieniu.

Pozwolenie na planowanie renowacji

Przed rozpoczęciem prac nad renowacją domu należy rozważyć kilka kontroli zgody, w tym:

 • pozwolenie na budowę
 • zatwierdzenie przepisów budowlanych
 • wymienione pozwolenie na budowę

Aby uniknąć opóźnień, rozpocznij harmonogram prac od tych projektów, które nie wymagają zgody na planowanie.

Pamiętaj, że nawet te prace, które wymagają zatwierdzenia przepisów budowlanych, mogą zostać rozpoczęte po 24-godzinnym powiadomieniu o zamiarze zastosowania się do nich, przekazanym do lokalnego wydziału kontroli budowlanej.

Jeśli budujesz w pobliżu granicy renowacji swojego domu, powinieneś sprawdzić, czy na tę pracę nie ma wpływu ustawa o ścianach partyjnych. Rozsądnie jest również poprosić adwokata o sprawdzenie aktów własności lub najmu - mogą istnieć ograniczenia związane z zagospodarowaniem nieruchomości.

Czy potrzebuję architekta?

Po zakupie remontu domu i ocenie stanu konstrukcyjnego, następnym zadaniem będzie sformułowanie projektu remontu i ewentualnej rozbudowy, którą moglibyście Państwo zaplanować. Wiele osób remontujących dom uważa, że sporządzenie projektu dla istniejącego domu jest trudniejsze niż rozpoczęcie od zera.

Naprawdę opłaca się spędzić kilka miesięcy mieszkając w domu lub co najmniej spędzając w nim czas przed wymyśleniem projektu. To pozwoli Ci zobaczyć, gdzie i kiedy naturalne światło wchodzi do domu, które konfiguracje układu działają, a które nie, i pozwoli Ci zbudować pomysł, jak dom może najlepiej służyć Twojemu stylowi życia.

Przy remoncie domu nie zawsze trzeba zatrudniać projektanta i na pewno zaoszczędzisz pieniądze, wymyślając własny projekt. Jednak projekty rozbudowy i większe projekty remontowe, jak również te w obszarach wrażliwych lub budynkach zabytkowych, prawie zawsze będą wymagały profesjonalnej porady.

Wybierając profesjonalistę w dziedzinie projektowania, będą Państwo mieli do wyboru architekta, projektanta architektonicznego, projektanta domu, a nawet inżyniera budowlanego, który będzie w stanie zapewnić dobre rozwiązania dla konkretnych problemów.

Profesjonalny projektant będzie w stanie porozmawiać z tobą poprzez proces uzyskiwania pozwoleń na budowę, stworzyć projekty oparte na twoim briefie, doradzić, co będzie lub nie będzie pozytywnie postrzegane przez lokalnych planistów (niektóre prace mogą wchodzić w zakres dozwolonego rozwoju) i dać ci dobre pojęcie o tym, jak daleko twój budżet będzie się rozciągał.

Po otrzymaniu projektu, z którego jesteś zadowolony i który został zatwierdzony, powinieneś stworzyć harmonogram prac, aby upewnić się, że przeprowadzasz ulepszenia w logiczny sposób, aby zminimalizować zakłócenia i powielanie.

Które oryginalne funkcje powinieneś zachować?

Dla wielu osób odnawiających dom, jednym z największych atutów jest możliwość wprowadzenia oryginalnych funkcji, które mogą być jeszcze na miejscu - wszystkie te cechy dodają charakteru i uroku starym budynkom.

Niestety, nie wszystkie projekty renowacyjne przetrwają lata zaniedbań w takcie, co oznacza, że oryginalne cechy mogą być brakujące lub uszkodzone. Sprawdź, które cechy są warte zaoszczędzenia, a które są później dodawane, aby uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy.

W niektórych przypadkach koszt prac naprawczych praktycznie nie ma sensu i może zaistnieć konieczność rozważenia możliwości pozyskania sympatycznych, dopasowanych zamienników. Jednakże, jeśli nie są Państwo gotowi wydać więcej, te zamienniki mogą nie uchwycić drobnych szczegółów oryginałów.

W celu zachowania oryginalnego charakteru projektu renowacji, istnieją pewne cechy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, w tym:

 • Okna
 • Podłogi
 • Drzwi
 • Kominki
 • Dachy
 • Drewniane belki

Jeśli usuwasz jakiekolwiek części domu będziesz musiał pomyśleć o pracach rozbiórkowych Odpady mogą być usuwane w skipach. Osoby prywatne mogą pozbyć się większości odpadów za darmo na wysypiskach lokalnych władz, chociaż azbest będzie musiał być usuwany oddzielnie.

Remont domu często obejmuje pewne elementy, które można uratować i ponownie wykorzystać. Elementy te powinny być zabrane i przechowywane w bezpiecznym miejscu lub sprzedane na złomowisku.

Czasami możliwe jest sprzedanie praw do rozbiórki na dużą skalę, w którym to przypadku część prac remontowych może być podjęta przez plac remontowy - oszczędzając czas i wysiłek, a także potencjalnie zyskując trochę gotówki.