Płomień ognia to wspaniały element relaksujący, podkreślający status mieszkania dlatego często we wnętrzach można spotkać kominki. Do wyboru mamy tradycyjne kominki oraz biokominki.

Tradycyjny kominek

Większość z nas miała kontakt z tradycyjnymi rozwiązaniami tego typu, które świetnie ożywiają wnętrze, dodają ciepła i przytulności. To żywy ogień z kolorowymi węglami, który nadaje się jako główne źródło ciepła. Główna niedogodność dotyczy instalacji. Chodzi o ograniczenia w instalacji komina, nieuniknione zabiegi jak czyszczenie sadzy, popiołu i oczywiście obecność dymu. Zawsze należy zadbać o dostępność drewna opałowego i pojawia się też oczywista potrzeba wydzielenia miejsca na drewno opałowe. Kominek i komin wymagają stałej konserwacji, konieczności kontaktu z kominiarzem

Biokominek

Biokominek we wnętrzu pełni nie tylko rolę ciekawego elementu dekoracyjnego, ale także pozwala na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Nie zalecamy jednak pełnego przypisywania biokominka funkcji ogrzewania pomieszczenia, gdyż niezależnie od szybkości wymiany ciepła, płomień biokominka nie jest w stanie ogrzać mieszkania, a najwyżej jedno pomieszczenie. Kolejnym punktem zasługującym na uwagę jest paliwo, jakim jest etanol. Jest wysoce łatwopalny, dlatego nakłada pewne ograniczenia. W szczególności podczas rozpalania biokominka należy wcześniej sprawdzić, czy paliwo się rozlało, a jeśli tak się stało, należy je ostrożnie usunąć przed zapaleniem. Dodatkowo niemożliwe jest „wrzucenie drewna opałowego” do już rozpalonego biokominka, czyli dołożenie paliwa - technika bezpiecznej eksploatacji zakłada, że do tankowania kominek należy wyłączyć i ostudzić. Płomień pomimo tego, że nie wymaga komina ani specjalnej wentylacji, nadal potrzebuje stałego dopływu powietrza. Biokominek do spalania potrzebuje tlenu, dlatego należy zadbać o wentylację małych pomieszczeń (do 20 m2).

Zalety biokominka:

  • nie jest potrzebny komin ani specjalnie zorganizowana wentylacja.
  • nie wymaga instalacji (w ostateczności - łatwy i szybki montaż)
  • bez popiołu, dymu i sadzy
  • bioetanol - odnawialne źródło energii
  • ogień biokominka jest przyjazny dla środowiska.

Wady biokominka:

  • niezalecane jako główne źródło ciepła
  • wymaga pewnych zasad przechowywania biopaliwa i zwracania uwagi na procedurę zapłonu

sypialnia z kominkiem

Wybór

Jeśli chcesz czegoś, co stanie się centralnym źródłem ciepła, nie powinieneś rozważać biokominka. Jeśli chcesz jednak tylko dodatkowo ogrzać pomieszczenie, doskonale sprawdzi się biokominek na etanol. Jeśli istnienie kominka to dla ciebie okazja do stworzenia przytulnego miejsca do wypoczynku, to obie opcje są odpowiednie. Pamiętaj jednak, że tego typu ognia używa się na różne sposoby. Tak więc piec na drewno jest trudniejszy w obsłudze. Musisz nie tylko usuwać popiół, ale też czyścić sam kominek. Dodatkowo biokominek nie wymaga od ciebie żadnych inwestycji w infrastrukturę domu. Nie musisz budować czy przebudowywać komina ani spełniać żadnych wymagań w zakresie dostosowania pomieszczenia pod kątem bezpieczeństwa. W przypadku biokominków ceny będą niższe niż w przypadku pieca opalanego drewnem, ponieważ ten ostatni wymaga kosztownego układania komina i wentylacji. Dodatkowo biokominek stanie się wyjściem w sytuacjach, kiedy bardzo chciałbyś mieć kominek, ale budowa komina jest technicznie niemożliwa.

Więcej na stronie http://fragmal.at/