Najprostszym sposobem na przekształcenie wyglądu wnętrza jest malowanie ścian. Można mieć pewność, że nowa powłoka będzie trwała, jeśli zostanie wykonana zgodnie ze sztuką. Jak malować ściany, aby osiągnąć taki efekt?

Jak i kiedy należy malować ściany?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na decyzję o malowaniu ścian. Jest to popularny sposób dekorowania i zabezpieczania powierzchni, zarówno podczas remontu istniejących nieruchomości, jak i budowy nowych. Drugi scenariusz to sytuacja, w której ściany maluje się w celu odzwierciedlenia chęci przekształcenia wnętrza. W niektórych przypadkach jest to również konieczne ze względu na niedoskonałości powierzchni, które wynikają z codziennego użytkowania domu lub mieszkania.

Ważne jest, aby zaplanować swój projekt przed rozpoczęciem malowania. Tego typu prace najczęściej wykonuje się w sezonach wiosenno-letnich. Choć ta pora roku nie jest jedyną, która pozwala na dobre malowanie wnętrz, to właśnie wtedy panują najlepsze warunki do wykonania tego zadania. Temperatura powinna mieścić się w granicach 18-23 stopni Celsjusza i 40-80%. Suche podłoże to kolejny ważny warunek, który należy spełnić przed malowaniem. Konieczne jest najpierw wysezonowanie ścian, które zostały otynkowane. Może to trwać od 2 do 4 tygodni w zależności od produktu i warunków.

Przygotowanie ścian do malowania

Przygotowanie podłoża to ważny krok przed rozpoczęciem malowania. Podłoże musi być suche i czyste. Przed malowaniem należy umyć ściany wodą i mydłem malarskim. Większość prac przygotowawczych mamy już za sobą, jeśli ściana jest czysta i pozbawiona pęknięć, dziur po gwoździach czy łuszczących się kawałków farby.

Dłużej potrwa przygotowanie ścian, które zostały uszkodzone lub pokryte słabymi klejami. Najpierw usuń ze ścian starą emulsję. Możesz sprawdzić jej przyczepność, umieszczając na niej taśmę klejącą, a następnie energicznie ją odklejając. Taśmę należy usunąć, jeśli pozostaną na niej fragmenty farby.

Do wypełnienia wszystkich pęknięć i dziur należy użyć masy naprawczej. Na tym nie kończy się jej działanie. Wyschnięte spoiny należy przeszlifować, aby wygładzić powierzchnię ściany. Gruntowanie to ostatni krok w przygotowaniu ścian do malowania. Primer zwiększa przyczepność i chłonność ostatecznej warstwy. Primer jest potrzebny nie tylko w przypadku ścian, które nie pozostawiają kurzu na rękach lub ścian, z których woda spływa po przetarciu gąbką.

Sprawdź ile kosztuje malowanie ścian i co wchodzi w skład ceny na https://ladnydom.pl/ile-kosztuje-malowanie-scian-co-wchodzi-w-sklad-ceny-sprawdz-nasz-cennik

Która metoda malowania wnętrz jest najlepsza?

Istnieją trzy opcje malowania ścian: natrysk, pędzel lub wałek. Dwie pierwsze są najbardziej popularne. Profesjonalni malarze korzystają z trzeciej metody, która wymaga specjalnego opryskiwacza z akcesoriami. Wynika to z wysokich kosztów zakupu i eksploatacji sprzętu, a także z konieczności odpowiedniego przygotowania farby i jej aplikacji. Emulsja jest również nakładana ciśnieniowo, dlatego stosuje się ją w nowych budynkach i przy większych remontach.

Z kolei pędzle czy wałki są łatwe w użyciu i niedrogie. Można je dopasować do rodzaju farby, malowanej powierzchni oraz jej wielkości. Istnieją specjalne narzędzia, za pomocą których można nakładać farbę w trudno dostępnych miejscach, np. za grzejnikami czy w narożnikach. Dzięki temu łatwiej jest precyzyjnie wykończyć ściany.

Pędzle to najbardziej czasochłonna metoda. Ściany mogą zostać uszkodzone przez pociągnięcia narzędzia. Słabej jakości szczotka może również powodować uszkodzenia ścian poprzez utratę włosia, które się przykleja. Z kolei wałek jest znacznie szybszy. Można nim pozbyć się problemów związanych z używaniem pędzla, a także pozwala dotrzeć do wyższych partii ściany dzięki teleskopowemu drążkowi dołączonemu do narzędzia.

Malowanie ścian w domu

Materiały malarskie

Przed rozpoczęciem malowania powinieneś upewnić się, że posiadasz wszystkie narzędzia potrzebne do malowania. Należą do nich:

  • Taśma do zabezpieczania kontaktów, uchwytów, mocowania folii ochronnej lub odcinania kolorów przy suficie.
  • Folia ochronna do ochrony podłóg, okien i drzwi przed uszkodzeniem farby
  • Aby nadać farbie odpowiednią konsystencję użyj mieszadła do farby
  • Taca z kratką na niej do odprowadzania farby z wałka lub pędzla.
  • Odzież ochronna

Jeśli musisz naprawić drobne uszkodzenia ścian, będziesz musiał użyć masy szpachlowej i szpachelki. Później będziesz potrzebował papieru ściernego, aby je wyrównać. Więcej porad znajdziesz na ladnydom.pl

Najczęstszy błąd podczas malowania ścian

Ważne jest, aby malować ściany w sposób sekwencyjny, dzięki czemu można osiągnąć zadowalający efekt podczas remontu. Błędem jest malowanie ścian ze starą, słabo przylegającą powłoką. Ważne jest również, aby przed nałożeniem farby zagruntować zakurzone ściany. W każdym przypadku narażamy się na ryzyko zsunięcia się farby ze świeżo nałożonej.

Błędy można popełnić również nie stosując się do zaleceń producenta dotyczących warunków, w jakich wolno stosować farbę. Wpływa to nie tylko na efekty wizualne, ale również skutkuje pogorszeniem parametrów powłoki. Ważny jest również sposób aplikacji. Nieestetyczne smugi, zacieki i nierównomierne malowanie mogą być spowodowane zbyt mocnym dociskaniem narzędzia.

Malowanie ścian to świetny pomysł na stworzenie eleganckiej aranżacji domu lub mieszkania, którą każdy może wykonać samodzielnie.