Czosnek jest składnikiem niezbędnym dla wymagających kucharzy. Łatwo go uprawiać w ogrodzie lub na działce działkowej, nie wymagając wiele uwagi poza utrzymaniem grządek wolnych od chwastów.

Kiedy sadzić

Najlepiej sadzić je między listopadem a kwietniem, choć na ogół większe i lepsze plony uzyskuje się, jeśli sadzi się je jesienią.

Ogólną zasadą jest sadzenie goździków przed Bożym Narodzeniem, a dojrzewanie zajmie około 16 tygodni.

Gdzie uprawiać czosnek

Czosnek najlepiej rośnie w otwartym, nasłonecznionym miejscu na lekkiej glebie, która jest uboga w azot, więc nie należy go uprawiać na świeżo upieczonym podłożu. Dobre odwadnianie jest niezbędne i ważne jest, z wyjątkiem suszy, aby nie podlewać, a zwłaszcza gdy cebulki są w końcowej fazie wzrostu i wytwarzają okrągłe, symetryczne cebulki, ponieważ może to sprzyjać gniciu.

Jak przygotować glebę

Dobrze przygotuj swoją ziemię. Zmieszaj ją z dużą ilością dobrego kompostu na długo przed rozpoczęciem sadzenia. Podczas sadzenia należy ostrożnie rozbić cebulki i natychmiast posadzić poszczególne ząbki, spiczasto zakończone, 3-4cm pod powierzchnią ziemi i 15cm w odstępie.

Upewnij się, że nie tłoczysz roślin, ponieważ zwiększa to wilgotność i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób takich jak Rdza Pora.

Należy pozbyć się bardzo zniszczonego materiału roślinnego i nie uprawiać czosnku, porów czy cebuli w tym samym miejscu przez trzy lata.

Unikać podciągania goździków, przykrywając rzędy włókniną ogrodniczą. Ostrożnie usuwaj pojawiające się chwasty, a także odrywaj kolce kwiatowe, gdy tylko się pojawią.

Kiedy do wody

Przez cały okres wegetacyjny czosnek trzeba podlewać w czasie suszy, przestając całkowicie podlewać go w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Ostrożnie usuń wszelkie chwasty w miarę ich pojawiania się. W lutym karmić je posypką siarczanu potasu.

Kiedy zbierać plony

Czosnek jest gotowy do zbiorów, gdy dolne liście zaczną zmieniać kolor z zielono-żółtego na brązowy, co będzie miało miejsce w okresie od maja do sierpnia, w zależności od odmiany.

Ostrożnie podnosić je widelcem. Rozłożyć cebulki do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, a następnie przechowywać w workach z siatki, trzymając cebulki w ciemności - w słońcu smak pogorszy się, w chłodnym, przewiewnym miejscu. Nie wkładaj czosnku do lodówki, ponieważ będzie on kiełkował i stał się gorzki.

Odmiany czosnku miękkiego verus hardneck

Odmiany czosnku o miękkiej szyjce, które wytwarzają miękką łodygę, bez pędów kwiatowych, są gotowe, gdy dolne liście pożółkną i opadną lub "padną na kolana" i położą się na ziemi. Odmiany z rodzaju Softneck produkują zazwyczaj większe i bardziej nieregularne cebulki o białej, papierowej skórce i od ośmiu do dwudziestu koniczyn na cebulkę. Są mniej tolerancyjne na długotrwałe zimno, choć zazwyczaj dobrze się trzymają, często nawet przez dziewięć miesięcy.

Odmiany Hardnecka będą się rozwijać w surowe zimy. Produkują mniej goździków na cebulkę, które zazwyczaj mają bardziej intensywny smak.

Trzeba je zużyć po czterech miesiącach zbiorów, a także wyprodukować kłosek kwiatowy lub pejzaż, który można wykorzystać do mieszania frytek.

Czosnek słoniowy, choć nie jest prawdziwym czosnkiem, ale odmianą pora ogrodowego, jest zabawny w uprawie, ponieważ może osiągać do 15cm średnicy i waży ponad kilogram! Sadzić od września i dać mu trochę więcej miejsca do rozwoju, sadząc ząbki w odległości 20-30 cm. Jego łagodny smak czyni go idealnym do spożycia na surowo w sałatkach.