Obrazy i grafiki industrialne stały się hitem organizacji wnętrz w XXI wieku. Zwłaszcza w Polsce, gdzie jest to relatywnie nowa moda, a ludzie coraz częściej zajmują się wystrojem wnętrz samodzielnie, z własnej inicjatywy. Uwielbiamy klimat industrialny za jego surowość, prostotę i szczerość. Oraz za to, że industrializm jeszcze do niedawna nie był modą, a naszą Polską rzeczywistością. W tym artykule zastanowimy się nad obrazami industrialnymi na ścianę, do loftu.

Na początku warto zaznaczyć, że obrazy industrialne lub grafiki w stylu industrialnym tworzy się głównie pod tzw. lofty, czyli surowe pomieszczenia w stylu industrialnym. W loftach nie ma miejsca na ekstrawertyzm czy dużą liczbę detali, kolorów i motywów. Obrazy i plakaty industrialne znakomicie podkreślają loftowy styl - zwłaszcza wysokiej jakości grafiki cyfrowe na płótnie, które można znaleźć np. na https://revolio.pl

Obrazy industrialne pięknie komponują się z cegłą (nie tylko czerwoną), dużymi oknami, wielkimi stołami i dużymi przestrzeniami. Obrazy industrialne nawiązują dokładnie do tego stylu, więc w kolorystyce będą raczej stonowane (biel, odcienie szarości, czerń i odcienie czerwieni). Podobnie w geometrii - nie spodziewaj się szalonych zawijasów i abstrakcyjnych, nieszablonowych figur. Obrazy industrialne na ścianę do loftu przedstawiają raczej proste, surowe rzeczy.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko klasyczne obrazy industrialne pasują do klimatu loftowego. Nie po to żyjemy w XXI wieku, gdzie ceni się zmiany i dostosowania do rzeczywistości, by ograniczać się do jednego stylu! W industrialnych pomieszczeniach (salonach, kuchniach, sypialniach, pokojach gościnnych), znakomicie sprawdzają się następujące grafiki, plakaty i obrazy na ścianę:

  • abstrakcja. Niekonwencjonalne połączenie surowego, prostego stylu z nieszablonową, abstrakcyjną wizją świata
  • czerń i biel. Obrazy skupione na temacie, niekoniecznie na formie ekspresji (kolory, geometria)
  • obrazy natura - krajobrazy, pejzaże. Czasami w industrialnym klimacie może brakować elementów natury i tego typu kierunek może to odmienić

Fenomenem stylu industrialnego jest to, że może pozwolić sobie na niego prawie każdy. Czasami ludzie boją się aranżacji wnętrz, myśląc że to dziesiątki, jak nie setki małych i drogich elementów. W industrializmie jest dokładnie odwrotnie - wyznaje się zasadę, że “mniej znaczy więcej”. Prostota, przestrzenność, surowość - czasami wystarczy wyburzyć jakąś ścianę działową i stworzyć np. wspólną przestrzeń dla kuchni i salonu, by nadać mieszkaniu loftowego klimatu.

obrazy industrial

Podobnie jest z dodatkami do urządzania wnętrz. Omawiane w tym artykule grafiki, obrazy czy plakaty w stylu industrial to bardzo prosty, niedrogi i skuteczny sposób na industrializację swojego mieszkania czy domu. Nie trzeba wiele wysiłku, żeby nadać mieszkaniu loftowego charakteru. Jeśli jednak na słowo “obraz” dostajesz białej gorączki, bo kojarzą Ci się z pretensjonalnością, sztuką wyższą i awangardą, koniecznie poszukaj obrazów industrialnych do domu na internecie. Prawdopodobnie sam lub sama zdziwisz się, jak łatwo jest dopasować taki obraz do wnętrza - wystarczy tylko chcieć. Powodzenia!