Chociaż pierwotnie pochodzi z Meksyku, dalie stały się brytyjskim klasykiem. Kilka lat temu jednak wypadły z łask ogrodnikom, którzy uważali je za staromodne i krzykliwe, czasochłonne rośliny, które ich dziadkowie wyhodowali na swoich działkach.

Na szczęście po dekadach spędzonych w doldrumach, cieszą się one odrodzeniem dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i fantastycznej mocy kwiatów - te z pojedynczymi kwiatami są także magnesem dla pszczół i motyli. To sprawiło, że stały się one prawdziwą miłością dla tłumu i popularną rośliną ogrodową, a szczególnie z tysiącleciami, inspirowaną przez Instagram.

Obecnie dalie uprawia się w doniczkach ogrodowych w modnym, egzotycznym stylu i z kolorowymi obramowaniami, które są niezastąpione przy przycinaniu roślin. Kwiaty w łagodniejszych odcieniach są często najlepszym wyborem, ponieważ nie tylko dostarczają ramion ciętych kwiatów, które codziennie przez całe lato wypełniają wazony, ale także sprawiają, że bukiety są powalające, dzięki czemu stały się ulubioną rośliną panny młodej.

Znajdziesz tam dalie w różnych kształtach i rozmiarach, od malutkich pomponów i tych, które przypominają inne znane kwiaty, takie jak lilie wodne, piwonie i chryzantemy, po kolczaste kaktusy i przyciągające wzrok giganty, takie jak "Bilbao" i "Manhattan Island", których kwiaty są wielkości talerza obiadowego i wiele innych. Występują one w prawie wszystkich kolorach i kombinacjach kolorystycznych, z wyjątkiem nieuchwytnego niebieskiego, a także z liśćmi od ciemnozielonych do ciemnobrązowych.

Kiedy sadzić dalie

Chociaż można je uprawiać z nasion, wszystkie rodzaje rabat z wyjątkiem karłowatych są zazwyczaj uprawiane z bulw, co sprawia, że są to jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin ze wszystkich - kiedy ryzyko wystąpienia mrozu minęło, wystarczy wykopać dół i wbić je w ziemię.

Aby rosnąć najlepiej, musisz znaleźć swoje dalie w słonecznym miejscu. Klucz do sukcesu leży jednak w glebie. Dalie wymagają dobrego drenażu i są ciężkimi karmnikami, więc wzbogacenie gleby przed posadzeniem dobrze zgniłego kompostu ogrodowego lub obornika przyniesie korzyści, podobnie jak "odżywianie" roślin przez cały sezon wegetacyjny.

Jak hodować dalie

Dalie wykorzystują duże ilości potasu do rozwoju korzeni i potasu do produkcji kwiatów, więc poszukaj nawozu, który jest bogaty w te składniki odżywcze i zawiera tylko małe ilości azotu, aby utrzymać zdrowy wzrost.

Ważne jest również, aby utrzymać rabaty dalii wolne od chwastów, ponieważ będą one konkurowały o wodę, składniki odżywcze i światło, a często są siedliskiem szkodników i chorób. Mulcze są skuteczne w zwalczaniu chwastów, a także utrzymują glebę w chłodzie i zachowują wilgoć, co jest ważne, ponieważ dalie są roślinami bardzo spragnionymi.

Wyższe odmiany również muszą być ukłuwane, ponieważ ich puste łodygi mogą często pękać pod ciężarem swoich dużych kwiatów. Stout stosy w czasie sadzenia i użyć miękkiego sznurka do luźno wiązać łodygi, aby uniknąć zwężając rozwijającej się rośliny. Gdy roślina ma około 20 cm, ustawi się w niej końcowy pąk kwiatowy.

Wycięcie końcówek w miarę ich wzrostu zachęci do rozgałęziania się i zwiększenia ilości kwiatów, więc jeśli chcesz mieć krzaczastą roślinę z masą kwiatów, a raczej jeden duży piękny kwiat, usuń ten pąk i wszelkie małe pąki obok niego. Usuń wszystkie zużyte kwiaty wraz z łodygą regularnie, aby utrzymać roślinę w dobrej kondycji, w przeciwnym razie ucieknie ona do nasion.

Jak chronić dalie

Ponieważ dalie są pysznym posiłkiem dla gąsienic, które w ciągu dnia żują dziury w liściach, a ich soczyste liście i wspaniałe kwiaty są preferowaną przekąską o północy dla ślimaków i kłosów, trzeba będzie założyć pułapki, aby chronić rośliny. Ślimaki rozwijają się wszędzie tam, gdzie wilgoć może być zatrzymywana, więc często spotykane miejsca do znalezienia ślimaków znajdują się pod doniczkami i pojemnikami, pod ściółką, pod deskami, pod skałami i głęboko w zarośniętych roślinach.

Otaczając roślinę zmiażdżonymi skorupkami jajek lub pierścieniem z miedzianego drutu można trzymać ślimaki i ślimaki w zatoce lub wykorzystać ich naturalnego wroga, nicienie, które są dostępne w centrach ogrodniczych i trzeba je tylko zmieszać z wodą i nałożyć na ziemię za pomocą konewki. Chociaż nie zniszczą one dużych, żyjących powierzchniowo ślimaków, nicienie zabiją młode i małe ślimaki w ziemi.

Słuchawki można też łatwo kontrolować, po prostu przyklejając na całej powierzchni nieparzystą, bambusową trzcinę, z odwróconą doniczką wypchaną na każdej z nich, wypchaną wilgotną słomą, trawą lub sianem. Peruki lubią się w niej chować w ciągu dnia, więc łatwo je złapać. Rano opróżnij garnek i pozbądź się ich.

Jak ciąć dalie

Aby wykorzystać dalie jako kwiaty cięte, przycinaj kwiaty, gdy są całkowicie otwarte. Kwiaty od razu po ścięciu należy poddać kondycjonowaniu, zanurzając odcięte końce w ciepłej wodzie, a następnie, gdy będziesz gotowy do ułożenia ich w wazonie, odciąć około 1 mm podstawy łodygi i umieścić je w ciepłej wodzie. Czyniąc to, wraz z wymianą wody co 2-3 dni zwiększysz żywotność kwiatów w wazonie.

Zimujące bulwy dalii

Dalie, które będą kwitły od około końca lipca, będą miały skrócone życie, gdy mróz zaciemnieni liście. Następnie rośliny można przyciąć do około 15 cm, wykopać i przechowywać w chłodnym, pozbawionym mrozu miejscu na zimę.

Bulwy należy traktować ostrożnie przed ich przechowywaniem. Pozostawić puste łodygi do odsączenia, stojąc do góry nogami na tacy i po kilku tygodniach, usunąć wyschniętą ziemię przylegającą do bulwy za pomocą miękkiej szczotki i odkurzyć je żółtą siarką, aby zniechęcić do pleśni i mączniaka, a następnie postawić bulwy pionowo w skrzynce do przechowywania i przykryć lekko wilgotnym torfem lub piaskiem.

To dobry pomysł, aby sprawdzić swoje bulwy dalii regularnie przez całą zimę, aby szukać oznak pleśni lub gnicia. Wyciąć wszystkie dotknięte miejsca czystym ostrym nożem, a następnie odkurzyć siarką.

Uśpione bulwy można ożywić wiosną, sadząc je w doniczkach, a wszelkie pędy można wykorzystać do sadzenia, które są uprawiane w poszczególnych doniczkach i wysadzane w maju i czerwcu. Suche bulwy można sadzić w miejscach, w których mają kwitnąć pod koniec kwietnia.