Odpowiednie zaaranżowanie pokoju dla dziecka wymaga czasu oraz zaangażowania, dlatego rodzice, którzy nigdy nie podejmowali się takich działań mogą oczywiście nawiązać współpracę z projektantem wnętrz. Pokój dziecięcy to miejsce, które służy najmłodszym zarówno do zabawy, jak i nauki. Powinien być więc podzielony na określone strefy, aby dziecku łatwiej było się w nim odnaleźć. Jeśli do dyspozycji ma się niewielkie pomieszczenie, wszystkie kroki aranżacyjne będą musiały być przemyślane dwa razy, zanim się je sfinalizuje. Im mniejsza przestrzeń użytkowa, tym mniej funkcjonalne wnętrza można zaprojektować.

Dzieci muszą mieć jednak wyodrębnioną przestrzeń w mieszkaniu, w której zadbają o swoją prywatność i poczują się w niej bezpiecznie. Pracując nad projektami nie można zapomnieć o miejscu do nauki, zabawy czy też spania. Ważne jest to, aby uniknąć przenikania się wyżej wspomnianych stref.

Jak popracować nad strefami i w jaki sposób wyposażyć pokój dla dziecka?

Umiejętna praca nad strefami może być dość czasochłonna, jednak nie można tego pozostawić przypadkowi, ponieważ wtedy dziecko stanie się markotne, zacznie mieć problemy w szkole lub też nie będzie się prawidłowo wysypiać. W każdym pokoju dziecięcym musi znaleźć się łóżko, ale też biurko, które najpierw będzie wykorzystywane do zabawy, a następnie do odrabiania prac domowych. Łóżko nie może ograniczać dostępu do innych mebli, najlepiej jeśli postawi się je w pobliżu okna. 

Strefa do nauki nie może być wolna od oświetlenia, ponieważ każdemu rodzicowi zależy w dużej mierze na tym, aby stworzyć swojemu dziecku komfortowe warunki do nauki. Warto jednak korzystać jak najczęściej ze światła dziennego, a więc biurko musi być ustawione niedaleko okna. W jego pobliżu należy umiejscowić książki oraz wszelkie pomoce naukowe. 

W pokoju dziecięcym nie może również zabraknąć regału lub szafy, w których będzie się przechowywało zabawki, książki i ubrania. Równie ważne jest jednak miejsce do zabawy, które powinno być starannie wydzielone, to właśnie tam będą znajdować się ulubione zabawki dziecka, ale też miękki dywan lub specjalne poduszki do siedzenia, ponieważ dzieci najczęściej bawią się na podłodze. Dziecku można zapewnić również niewielki puf, stolik czy też fotel, tak aby mogło przyjmować gości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na https://dedekids.pl/ >>

Kilka sprawdzonych rozwiązań dla pokoju dziecięcego

Na rynku dostępnych jest kilka sprawdzonych rozwiązań dla pokoju dziecięcego. Warto wspomnieć chociażby o funkcjonalnych sofach, na których można również spać. Tym samym udanie łączy się przyjemne z pożytecznym oraz zyskuje się więcej miejsca na pozostałe meble, dbając jednocześnie o zdrowie i komfort swoich dzieci. Można zainwestować również w rozkładane fotele lub też łóżko ze skrzyniami, w których będzie się przechowywało pościel, ale też zabawki lub sprzęt sportowy. 

Dobrym wyborem dla dzieci będą łóżka na wysokich stelażach, w których to dół będzie można wykorzystać m.in. do magazynowania zabawek i ubrań. Tym samym zyska się większą szansę na udane zaaranżowanie miejsca do zabawy, ponieważ miejsca będzie wystarczająco dużo.