Poinsettia są stosunkowo łatwe do utrzymania w dobrym stanie przez dwa lub trzy miesiące, ale przy odrobinie wiedzy i umiejętności, możliwe jest również przechowywanie tych odświętnych roślin przez kolejny rok i doprowadzenie ich do ponownego kwitnienia. Więc oto jak dbać o swoje ponsettia.

Prawdziwe kwiaty poinsettia są małe, zielonkawo-żółte i skupione w środku rozety o jaskrawo zabarwionych przylistkach.

Te błyszczące, liściaste przylistki mają kolor czerwony, łososioworóżowy i kremowo-biały, więc można je dopasować do każdego gustu.

Jak ożywić poinsetię

Aby przywrócić zdrowe, zielone rośliny do ich oryginalnego koloru na Boże Narodzenie, trzeba trzymać je w całkowitej ciemności, przez 14 godzin każdego dnia przez okres do ośmiu tygodni, aby oszukać je, że zima przyszła wcześnie.

Rozpocznij proces na początku jesieni i miej świadomość, że nawet światło nocne lub blask lampy ulicznej może zakłócić proces transformacji.

W ciągu dnia, rośliny potrzebują jasnego światła i będą się rozwijać przez całą zimę, jeśli będą trzymane na ciepłym parapecie.

Unikaj umieszczania ich w pobliżu okien, które są oszklone oszkleniem z matowego szkła, ponieważ te mogą powiększyć światło słoneczne i wypalić liście prowadzące do brązowych zatopionych plam.

Ważne jest również zdejmowanie roślin z parapetów w nocy.

Jeżeli poinsettias opuszczają pułapkę za zasłonami wtedy mogą zostać zmrożone.

Liście kędzierzawe, opadające i opadające zwykle oznaczają, że cierpią z powodu niskich temperatur lub nagłych przeciągów.

Jak dbać o swoje poinsettias

Poinsettias (Euphorbia pulcherrima) pochodzą z Meksyku i w naturze rosną wysokie krzewy i aby przekształcić je w zwarte rośliny domowe, hodowcy traktują je hormonami karłowatymi.

Z czasem hormony zostaną wymyte z kompostu, dlatego też konieczne będzie pewne sądowe przycinanie roślin, aby ograniczyć ich wzrost.

Liście opadną w sposób naturalny około marca, kiedy to można ponownie uformować i przyciąć roślinę do około 10 cm.

Należy pamiętać, że poinsettias płacze toksycznym, lepkim mlecznym sokiem po przecięciu lub uszkodzeniu, więc wymazuj rany białą wazeliną, aby zatrzymać ich "krwawienie" na śmierć.

Zdrowa roślina wypuści ponownie liście kilka miesięcy później, więc trzymajcie glebę dość suchą, a roślina ciepła, aż do pojawienia się nowego wzrostu.

Jak podlewać poinsetie

Rośliny ulegną pogorszeniu w przypadku przewodnienia, co spowoduje żółknięcie liści i opadnięcie po zwiędnięciu.

Połączenie wysokiej temperatury i suchego powietrza może mieć podobny efekt, aby pomóc im przetrwać w centralnie ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie rośliny stoją na tacce z wilgotnymi kamykami, aby utrzymać je w chłodzie.

Dajcie zmęczonym, przezimowanym roślinom zastrzyk energii na wiosnę, karmiąc je co dwa tygodnie pół mocnym, płynnym nawozem, a następnie zwiększajcie do każdego tygodnia, kiedy wzrost jest w pełni rozkręcony w okresie letnim.

Szkodniki, które mają wpływ na poinsetie

Szczęśliwe, zdrowe rośliny domowe są mniej podatne na szkodniki i choroby, ale zawsze warto mieć oczy szeroko otwarte na objawy, ponieważ szkodniki są łatwe do "sprowadzenia" z zainfekowanych roślin, które kupujesz, aby dodać do swojej kolekcji.

Wspólną cechą poinsetii są czerwone pajączki, które wysysając sok z rośliny, powodują bladość i czerwone plamki na liściach. Jeśli rośliny są pokryte drobnymi pajęczynami roztoczy, wówczas jedynym rozwiązaniem jest wyrzucenie ich do kosza na śmieci.

Jeżeli ty znajdujesz woolly powlekających zarazy przylegać do rośliny liście i łodygi wtedy ty możesz być sprawnie usuwać one z cotton bud moczącym w metylowych duchach - te sap-sucking zarazy są mącznymi pluskwami które powodują liście bladość i pucker.

Po ponownym pobudzeniu, przylistki perky zaczną pokazywać kolor w ciągu kilku tygodni, gdy poddadzą się zabiegowi "krótkiego dnia" i będą gotowe do wypełnienia domu świątecznym okrzykiem, z którego te cudowne rośliny są znane.