Rozłupywarka do kłód jest ważnym narzędziem dla każdego, kto pali drewnem. Jest to element wyposażenia służący do rozłupywania drewna opałowego, które jest cięte na części. Istnieje wiele korzyści z używania łuparki do drewna. Możesz użyć tego genialnego sprzętu do łatwego rąbania drewna opałowego.

Elektryczne łuparki do drewna są świetną opcją dla ludzi, którzy chcą wykonać pracę w krótkim czasie. Co najlepsze, użycie łuparki gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ nie musisz się martwić o użycie siekiery lub ostrza do cięcia drewna na małe kawałki.

Nie wspominając o tym, że posiadanie tego użytecznego narzędzia pod ręką oznacza, że wybierasz bardziej przyjazny dla środowiska sposób na utrzymanie ciepła w domu. Posiadanie łuparki do drewna oznacza, że nie musisz używać benzyny, aby ogrzać swój dom. To z kolei zmniejsza ilość spalin uwalnianych do środowiska.

Rodzaje rozłupywarek do kłód

Planujesz zainwestować w łuparkę do drewna? Oto kilka najważniejszych typów, o których musisz wiedzieć:

Ręczne łuparki do kłód

Ten typ rozłupywarki jest lekki i łatwiejszy do przechowywania. Możesz wybrać pomiędzy modelem napędzanym nożnie lub ręcznie, w zależności od Twojej wygody. Dodatkowo, niektóre ręczne łuparki do kłód działają przy użyciu hydrauliki, podczas gdy inne opierają się na sile człowieka lub ciężarze.

Podczas gdy ręczna łuparka do kłód wymaga więcej wysiłku, to i tak jest wygodniejsza niż wymachiwanie siekierą. Ten typ łuparki jest świetną opcją dla osób, które sporadycznie palą drewno i nie chcą płacić więcej za model elektryczny.

Elektryczna łuparka do kłód

Elektryczna łuparka do kłód jest najpopularniejszym typem łuparki dostępnym na rynku i jest odpowiednia dla większości sytuacji. Zasadniczo, narzędzia te działają na tych samych modelach benzynowych.

Podstawową różnicą między nimi jest to, że silnik elektryczny jest używany do zasilania hydrauliki zamiast silnika benzynowego. Modele elektryczne są lżejsze i przenośne, dzięki swoim kompaktowym rozmiarom. Można je ustawić na poziomie gruntu, na stojaku lub nawet na ławce.

Główną zaletą stosowania elektrycznej łuparki do pni jest to, że można jej używać w pomieszczeniach, na zewnątrz lub praktycznie wszędzie, o ile tylko znajdzie się standardowe gniazdko elektryczne. Ten model wymaga również mniej konserwacji, ponieważ nie trzeba się martwić o wymianę płynów lub konserwację silnika benzynowego.

Benzynowe łuparki do kłód

Benzynowe łuparki do kłód są najpotężniejszym rodzajem i są używane do wykonywania ciężkich zadań. Te maszyny są używane do rozłupywania większych kłód. W przeciwieństwie do modeli elektrycznych, nie muszą być podłączone do gniazdka elektrycznego, ale ze względu na spaliny ich silnika, nie można używać maszyny w pomieszczeniach zamkniętych.

Rozłupywarki spalinowe są również najpotężniejsze z całej partii z powodu swojej potężnej konstrukcji. Jednak z drugiej strony, maszyny te wymagają regularnej konserwacji, tak jak każdy inny element wyposażenia, który ma silnik benzynowy.

Obejmuje to wymianę świec zapłonowych, wymianę oleju, regularne uzupełnianie paliwa i wymianę świec zapłonowych. Benzynowe łuparki do drewna sprawdzają się w każdej sytuacji i są najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich rodzajów użytkowników, zwłaszcza tych, którzy zamierzają regularnie rąbać drewno.

Jednakże, ponieważ maszyny te nie mogą być używane w pomieszczeniach zamkniętych przy niepożądanej pogodzie, być może trzeba będzie zdecydować się na elektryczną łuparkę do kłód również w sytuacjach awaryjnych.

Jeśli wiesz, że będziesz rozłupywał twarde kłody i będziesz przetwarzał dużo drewna opałowego niezależnie od pory roku, łuparka spalinowa jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Kto wie, może zainwestują Państwo w więcej niż jedną łuparkę spalinową, w zależności od obciążenia pracą.

Hydrauliczne Vs. Kinetyczne rozłupywarki do drewna

Inwestując w łuparkę do kłód, możesz wybierać spośród dwóch głównych typów. Należą do nich kinetyczne i hydrauliczne rozłupywarki do kłód. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o obu tych typach:

Hydrauliczne łuparki do kłód

Większość łuparek do kłód na rynku posiada pompę hydrauliczną, co oznacza, że mogą one mieć silnik elektryczny lub benzynowy. Po włączeniu, pompa tworzy strumień oleju pod ciśnieniem, który generuje moc do popychania klina przez kłodę.

Użycie rozłupywarki hydraulicznej jest wygodną opcją dla rozłupywania drewna siekierą, zwłaszcza jeśli cierpisz na problemy z kręgosłupem. Jednak te maszyny nie tną dobrze, gdy są zmuszone do radzenia sobie ze zgrubiałymi i żylastymi kłodami. Hydrauliczne łuparki dostępne są w wersjach pionowych i poziomych. Są one obecnie dość popularne. Łuparki hydrauliczne i nie tylko znajdziesz w ofercie sklepu na https://alltech-shop.eu/pl/kategorie/616/luparki_hydrauliczne.

Kinetyczne łuparki do kłód

Te łuparki działają w inny sposób i są inaczej zaprojektowane. Podczas gdy łuparki kinetyczne są mniej znane, technologia kinetyczna istnieje od wieków i jest przeznaczona do napędzania i przechowywania energii z silnika benzynowego.

Technologia kinetyczna robi fale w świecie rozłupywania kłód. Łuparki te wykorzystują solidny system kół zamachowych, który pozyskuje energię z silnika w obracających się kołach zamachowych. Powoduje to, że kłody są cięte z alarmująco szybką prędkością, więc nie musisz się już martwić o powolne dociskanie kłody do końca, a następnie wycofywanie jej samodzielnie.

Bez pomp hydraulicznych i olejów, można śmiało powiedzieć, że kinetyczne łuparki do kłód są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w porównaniu do jednostek hydraulicznych. W przypadku tego modelu nie musisz się martwić o niechlujne wycieki oleju lub nieszczelne zawory.

Jedynym czynnikiem, o który musisz się martwić, jest tuning silnika od czasu do czasu. Nie jest to jednak duża niedogodność, ponieważ wykonuje się to w przypadku wszystkich rodzajów maszyn.