Dyplomowany geodeta Ian Rock dociera do połowy swojej rozbudowy i nadszedł czas, aby położyć płaski dach na swojej mniejszej rozbudowie kuchni.

Budowa naszej dobudówki zbliża się teraz do połowy etapu. Druga faza, prace wewnętrzne, będą prowadzone bezpośrednio przez specjalistów w połączeniu z pewnym wkładem DIY. W międzyczasie dwa główne, wyróżniające się zadania to wykończenie płaskiego dachu do małej tylnej przybudówki kuchennej oraz montaż armatury deszczowej.

Budowa płaskiego dachu

Jedną z kluczowych kwestii projektowych w przypadku dachów płaskich jest, paradoksalnie, stopień ich nachylenia. Prawidłowy spadek pomaga zapobiec "zalewaniu się" wody i przedwczesnemu pogorszeniu się jej stanu.

Ale pod jakim dokładnie kątem? Regały budowlane wymagają minimalnego nachylenia 1:80, ale zaleca się budowanie bardziej stromo w stosunku 1:40. Zazwyczaj osiąga się to przez ułożenie na legarach stropowych klinowych pasów drewna ("firrings").

Choć czasami wycinane na miejscu, dla osiągnięcia stałej jakości lepiej jest zlecić dostawcy ich wstępne wycięcie, co w naszym przypadku firma Buildbase zrobiła za niewielką opłatą.

Niestety ulewne ulewy opóźniły pracę o tydzień, kiedy to nasz chippie Jason ponownie pojawił się, aby wbrew deszczowi zamontować 18 mm płytę OSB (ang. oriented strand board) na belkach.

To naprawdę nie wróży dobrze następnemu kluczowemu etapowi: budowie izolowanego ciepłego dachu nad pokładem - pracy, która wymaga idealnie suchych warunków. Ma to postać "kanapki" składającej się z ułożonej nad pokładem folii paroizolacyjnej, ułożonych nad nią arkuszy izolacji Kingspan PIR o grubości 100 mm oraz górnej warstwy 9 mm sklejki, podobnej do SIP (konstrukcyjnie izolowanych płyt).

Kiedy później wróciłem do domu, chciałem sprawdzić postępy i podszedłem do dachu, gdzie szczeniaki Colin i Jason właśnie skończyli ciąć gigantyczną wyrzynarkę z płyt izolacyjnych. Ale zauważyłem, że czegoś mi brakowało; zapomnieli położyć nad pokładem zieloną polietylenową paroizolację.

Na szczęście izolacja nie została jeszcze zamocowana, a tymczasowe podniesienie płyt i zamontowanie membrany było prostym zadaniem. Katastrofa odwrócona.

Układanie gumy

Ian wybrał sztuczną gumę (EPDM) na pokrycie płaskiego dachu, ponieważ jako pojedyncza rolka bezszwowa jest ona odporna na ścieranie i nie przecieka, jeśli jest prawidłowo ułożona.

Przed ułożeniem gumy konieczne jest, aby pomost był całkowicie suchy, o temperaturze powyżej 4°C i pozostawał wolny od mrozu przez co najmniej 48 godzin.

Podobne materiały są używane do produkcji bardzo trwałych okładzin stawów, a gdy Ian wyszedł nieco na skróty z gumową rolką, udało mu się kupić dodatkowy półmetrowy pasek wraz z bardziej wytrzymałymi "klinami" narożnymi dla zwiększenia wytrzymałości wokół wystających okien dachowych.

Knocking Down Walls

Kolejne zadanie polegało na przebiciu istniejącej ściany kuchni, aby otworzyć ją na nową, płasko zadaszoną tylną część. Wymagało to wstawienia belki stalowej przed wyburzeniem małej ściany murowanej oddzielającej okno kuchenne od drzwi francuskich.

Po uprzednim podparciu stropu za pomocą podpór Acro, budowniczowie zaczęli wycinać tynk, a następnie wycinać kawałki muru, aby pomieścić kamienie inżynierskie na obu końcach.

W odróżnieniu od stali wielkogabarytowych, które stosowaliśmy w innych miejscach budowy, była to stosunkowo potulna bestia, którą można było manewrować ręcznie. Po zainstalowaniu belki, w celu idealnego wypoziomowania, łożyska końcowe były starannie wypełnione ścinkami łupków.