Kauczukowiec jest jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Ta pełna wigoru, odporna na suszę roślina jest ulubieńcem ogrodników ze względu na łatwość pielęgnacji i niewielkie wymagania. W miejscach słabo oświetlonych może dojść do uszkodzenia liści, co prowadzi do powstania wrzecionowatej, słabej rośliny. Najlepszym sposobem na utrzymanie atrakcyjnego wyglądu kauczukowca jest jego regularne przycinanie. Najlepiej rośnie w wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie, dzięki czemu nie jest podatne na gnicie korzeni.

Figi płaczące to popularny wybór wśród roślin domowych, a szczególnie ładnie wyglądają z wdzięcznie opadającymi gałązkami. Roślinę tę najlepiej uprawiać w jasnym, pośrednim słońcu, choć może przetrwać także w ciemniejszych miejscach. Jej variegatowe liście są efektowne i dodają koloru pomieszczeniu. Latem figę płaczącą wystarczy regularnie podlewać, natomiast zimą wymaga umiarkowanej ilości wody. Ponieważ jest wrażliwa na światło, zimą najlepiej podlewać ją tylko w niewielkim stopniu.

Najpopularniejszą rośliną doniczkową jest orchidea ćma. Znany również jako monstera deliciosa, jest to tropikalny storczyk o dużych, perforowanych liściach. Roślina ta ma wspaniałe kolory i jest bardzo łatwa w uprawie. Preferuje światło pośrednie i jest świetną rośliną domową. Nie lubi jednak stać w wodzie, ponieważ może ulec poparzeniu. Agapantus jest najpopularniejszą rośliną doniczkową.

Rośliny doniczkowe

Innym popularnym gatunkiem są lisy. Preferują one miejsca zacienione i powinny być często przycinane. Do pojemników można też sadzić różne rodzaje powojników. Na przykład powojniki zimozielone są często sprzedawane jako przywiązane do palika i mają zwisający pokrój. Powojniki te pięknie wyglądają w połączeniu z wiosennymi roślinami cebulowymi. Można też znaleźć różne odmiany Hedera helix, w tym 'Ivalace' o błyszczących, ciemnozielonych liściach z podwiniętymi brzegami.

Mimo wysokich kosztów są to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Są dostępne w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach i doskonale nadają się do rozjaśniania zacienionych miejsc. Ponadto są doskonałym wyborem dla osób, które mniej dbają o swoje rośliny. Jeśli chcesz mieć pewność, że roślina otrzyma odpowiednią ilość światła słonecznego i wody, najlepszym wyborem będą chryzantemy. Aloesy są drobne, pachnące i odporne, dzięki czemu można się nimi cieszyć przez cały rok.

Oprócz azalii wiele innych roślin świetnie nadaje się do uprawy w pomieszczeniach. Mogą rosnąć w słonecznym, ciepłym pomieszczeniu, ale wymagają też dużej wilgotności i umiarkowanej ilości wody. Przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny te same się rozmnażają. Poza tym można je łatwo rozmnażać i można je znaleźć w lokalnych sklepach. Doskonale wyglądają także w ogrodzie!