Drewno jest jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych do celów konstrukcyjnych, także jeżeli chodzi o elementy ogrodowe. Pozwala nadać przestrzeni niepowtarzalny charakter. Letnie spotkania ze znajomymi odbywające się na drewnianym tarasie, na pewno upłynął w znakomitej atmosferze. Trzeba jednak wykonać konstrukcję w sposób solidny, aby odznaczała się podwyższoną trwałością. W końcu nie tylko wygląd estetyczny tarasu ma znaczenie.

O czym należy pamiętać budując drewniany taras?

Podstawą przy wykorzystywaniu drewna na zewnątrz, jest jego maksymalna ochrona przed wilgocią. Deski tarasowe trzeba zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Będą na nie oddziaływały opady deszczu, śniegu, ale także ostre słońce. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, trzeba zastosować impregnację, która chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Znaczenie ma także montaż desek, przy zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia, ok 2 cm na 1 m długości. Dzięki takiemu ułożeniu, woda nie będzie wnikała z aż tak dużą intensywnością w strukturę drewna, ponieważ będzie po materiale spływała. Uformowanie spadku spowoduje, że nie trzeba będzie samodzielnie odprowadzać wody z tarasu, aby nie doprowadzić do procesu gnicia drewna.

Deska tarasowa musi być ponadto regularnie impregnowana. Wszystkie elementy tarasu należy impregnować przed sezonem zimowym, jak i przed rozpoczęciem sezonu wiosennego. Stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, ochronisz materiał przed zniszczeniem. Pamiętaj również, aby pod tarasem wykonać fundamenty. Drewno nie może mieć bezpośredniego kontaktu z glebą, ponieważ będzie z niej czerpało wilgoć.

Warto zadbać, aby powierzchnia tarasu była estetyczna, trwała i funkcjonalna. Dzięki temu, że dołożysz starań, aby przygotować przestrzeń bezpieczną i dostosowaną do swoich potrzeb, na pewno korzystanie z niej będzie wiązało się z ogromną przyjemnością.

Najczęściej popełniane błędy przy budowie tarasu

Niewłaściwy montaż desek tarasowych skutkuje ich uszkodzeniem podczas użytkowania. By tego uniknąć, od razu zależy wystrzegać się podstawowych błędów, które bardzo często są popełniane przy montażu. Przede wszystkim, bardzo często z nieodpowiednią starannością podchodzi się do zastosowania systemu odprowadzania wody. Niewykonanie nieodpowiedniego spadku, grozi gniciem drewna. Niepoprawne jest także łączenie fundamentów tarasu i domu w jedną całość, a także niezastosowanie impregnacji, która chroniłaby materiał przed czynnikami atmosferycznymi.

Artykuł przygotowany przez specjalistę z Best Timber Polska.