Zakup płytek z wycofanych kolekcji

Zakup płytek jedni kojarzą z przyjemnością, zaś inni ze zmartwieniami. W jaki sposób dokonać trafnego wyboru? Na początek najlepiej zdobyć kluczową wiedzę, które zaowocuje podczas wyboru. Można także postawić na specjalistyczne poradnictwo ekspertów w tej dziedzinie. Liczba osób korzystających z usług specjalistów od projektowania wnętrz stale się powiększa. Pomagają oni bowiem rozeznać się w gąszczu nowości i panujących trendów, a także w zrozumieniu zagadnień technicznych. Swoją pomoc oferują również salony, które coraz częściej proponują projekty oraz wyliczenia ilości płytek do konkretnych pomieszczeń. Wszystko jest zatem zależne od naszych indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych.

Płytki ceramiczne można zauważyć niemal we wszystkich domach. Dlatego może się w nas pojawić wątpliwość, czy nadal są one w modzie, czy ich wybór to na pewno dobry pomysł. Są to pytania retoryczne – płytki ceramiczne stanowią bowiem rozwiązanie ponadczasowe. Są one produkowane z surowców naturalnych, a ten rodzaj branży rozwija się w szybkim tempie. Rynek oferuje ogromną ilość kolekcji oraz wzorów, zaś producenci nieustannie zachwycają nas i co rusz oferują nowe rozwiązania. Dzięki sporej rozbieżności cenowej płytek ceramicznych, każdy ma możliwość odnalezienia czegoś idealnego dla siebie. Najważniejsze są dobre poszukiwania. Oferta płytek powinna spełniać pewne wymagania oraz normy. Część techniczna naszych zakupów jest dla niektórych trudnością, dlatego tak ważne jest czytanie oraz dokładne pytanie sprzedawców, zanim zdecydujemy się na podjęcie ostatecznej decyzji i zakup płytek. Znajomość podstawowych paramentów chroni nas przed przykrym rozczarowaniem w późniejszym czasie. Płytki powinny pochodzić z jednej serii – i o tym wiedzą nie tylko specjaliści. Tego rodzaju informacja jest zawarta na opakowaniu. Niejednokrotnie w celu ułatwienia nam wyboru producenci wychodzą nam naprzeciw i stosują graficzne piktogramy, które obrazują jakość płytek oraz ich przeznaczenie.

Dobrze jest znać również kilka ważnych terminów:

Kalibracja. Termin ten oznacza odstępstwo rozmiaru od normy, mieszczące się jednak w pewnych granicach. Rozbieżność ta jest efektem wypalania płytek w piecu. Dochodzi wówczas do kurczenia się glinki od temperatury i chociaż producenci potrafią brać pod uwagę te zmiany, to zdarzają się niewielkie straty bądź naddatki. Różnica może wynosić do 2 mm. Opakowania zawierają nominalny wymiar płytki oraz odstępstwo od niego, przykładowo +2 to płytka o dwa milimetry większa, natomiast –2 to płytka o dwa milimetry mniejsza. Sprawdzanie kalibracji jest konieczne, szczególnie w przypadku płytek kupowanych w dwóch kolorach.

Oznaczenia tonu, odcienia stanowią niezwykle ważną kwestię estetyczną. Zwłaszcza kiedy dokupujemy płytki, to należy trzymać się tych samych odcieni. Informacja o tym też znajduje się na opakowaniu.

Rektyfikacja. Termin dotyczy zabiegu szlifowanej krawędzi płytki po procesie produkcji, aby nadać im perfekcyjnie proste krawędzie oraz jednolite wymiary. Ta informacja jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy chcemy układać płytki bezspoinowo.

Kluczowe są także takie parametry jak nasiąkliwość, czyli też mrozoodporność, grubość (która decyduje o trwałości oraz płytk)i, ścieralność (dająca nam rozróżnienie na płytki podłogowe i ścienne oraz możliwość stosowania w rozmaitych pomieszczeniach biorąc pod uwagę natężenie ruchu.

Zabieg mieszania płytek różnych producentów jest ryzykowny, choć nie niemożliwy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to trudne do realizacji, choćby z uwagi na różnice rozmiarów kafli. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie płytek z jednej kolekcji od tego samego producenta. Inaczej sprawa wygląda, gdy zamierzamy zestawiać kontrastujące ze sobą elementy, przykładowo listwy oraz wielkoformatowe płytki.

Popularne jest też pytanie o różnice między gresem a glazurą. Inne jest ich przeznaczenie. glazura stanowi materiał cieńszy i kruchszy, przez co sprawdza się wyłącznie na ścianach. Gres jest bardziej wytrzymały na ścieranie, dlatego może być stosowany na podłogach.

Obliczanie ilości potrzebnych płytek

Aby w prawidłowy sposób wyliczyć potrzebną nam liczbę płytek, trzeba skupić się na kilku szczegółach.

Najpierw trzeba znać dokładną wielkość powierzchni, mającą być nimi pokrytą. Od powierzchni całkowitej należy odjąć powierzchnię otworów typu okna, drzwi.

Oprócz tego, trzeba również ustalić technikę oraz wzór układania. Od tego zależna jest potem ilość strat.

Dodatkowo z uwagi na przycięcia oraz nawiercenia płytek trzeba wziąć pod uwagę dodatkową liczbę płytek przeznaczonych na straty, o wielkości zależnej od charakteru pomieszczenia, zaś szczególnie od występowania nierówności.

Kluczowe jest też zachowanie niewielkiej liczby płytek na zapas, celem przeznaczenia ich na ewentualne naprawy bądź na dysponowanie reprezentatywną próbką materiału. Zaleca się zatem zamówienie ilości płytek średnio o 10% większej niż wynika to z wymiarów powierzchni. Liczba zamawianych płytek musi być dokładnie oszacowana już w trakcie składania zamówienia, bo w przypadku domawiania może się okazać, że aktualnie dostępne produkty nie mają identycznego odcienia bądź kalibru względem zamówionej poprzednio partii, lub że wycofano je z produkcji. Polecamy zapoznać się z ofertą płytek na https://modnalazienka.pl/.

Należy zadać pytanie sprzedawcy, czy istnieje ewentualna możliwość zwrotu niewykorzystanych płytek. Czasami zwrotom podlegają całe paczki, innym razem można zwracać pojedyncze sztuki.