Czy nadszedł czas, aby rozpocząć zakupy nowej lodówki? Tu są znaki ostrzegawcze, że twoja może być w drodze.

Skąd wiesz, kiedy trzeba kupić nową lodówkę, a kiedy można po prostu zadzwonić do technika, aby ją naprawić? Czasami jest to oczywiste, a innym razem nie do końca jasne. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że na początku twój problem jest rzeczywiście problemem, ale kiedy to zrobisz, będzie cię to kosztować - i to nie tylko wtedy, gdy będziesz musiał kupić nową lodówkę. Według National Appliance Repair Report Pulsa z 2019 roku, naprawa lodówki kosztuje średnio 242$. Jeśli jednak twoja lodówka znajduje się na łożu śmierci, możesz zapłacić tę opłatę więcej niż raz. Dodatkowo, twoja wadliwie działająca lodówka może zwiększyć twoje rachunki w inny zaskakujący sposób. Dlatego ważne jest, aby wcześnie wykryć potencjalne problemy. Aby zaoszczędzić sobie mnóstwo czasu, pieniędzy i żalu, musisz znać te osiem znaków, że twoja lodówka jest na fritzie - i wiedzieć, co powinieneś z tym zrobić.

Twoje jedzenie psuje się przed upływem terminu ważności

Jeśli jedzenie wydaje się iść źle dużo szybciej niż zwykle, może to oznaczać, że lodówka jest uszkodzony, ale nie koniecznie. Po pierwsze, sprawdź swoje umiarkowane ustawienia. Według Rona Shimka, prezesa Mr. Appliance, firmy sąsiedzkiej, temperatura wewnątrz twojej lodówki powinna wynosić od 37 do 41 stopni. Jeśli temperatura jest w normalnym zakresie, ale nadal masz problem, następnym krokiem jest sprawdzenie, czy uszczelki drzwi są szczelne. "Uszczelki trzymają się w chłodnym powietrzu i nie dopuszczają ciepłego powietrza", mówi Shimek. "Utrzymywanie uszczelek w czystości sprawia, że działają one we właściwy sposób i zapobiega ich zepsuciu." Dobre wieści: Wymiana uszczelnienia jest znacznie łatwiejsza i tańsza niż wymiana całego urządzenia. Nie przegap tych 7 sposobów, które przypadkowo skracają żywotność lodówki.

Twoja zamrażarka jest zbyt zimna

Tak, to faktycznie możliwe. Według FDA, temperatura twojej lodówki powinna wynosić dokładnie zero stopni. W ten sposób, jeżeli twój chłodnia czuje tak jakby ja jest więcej niż zamrażaniem, ja może być znakiem że coś iść nie tak. "Stare zamrażarki są szczególnie podatne na gromadzenie się mrozu. Jeśli doświadczasz tego problemu z lodówką, najpierw sprawdź, czy nie ma pękniętej uszczelki drzwi, która umożliwia dostęp ciepłego, wilgotnego powietrza" - mówi Shimek. "Jest to powszechna przyczyna powstawania szronu w zamrażarce. Jeśli to nie jest problem, może być coś nie tak z czujnikiem rozmrażania lodówki". Jeśli zamrażarka działa wadliwie, wezwij technika, aby ocenił problem. I jeżeli ty kończysz up potrzebować nową lodówkę, najpierw dowiadujesz się który jest lepszy: górna lub dolna chłodnia.

Słyszysz silnik

Ze wszystkich urządzeń domowych, lodówki są zazwyczaj po głośnej stronie. Ale jeśli od lat nie zauważasz jej dźwięku i nagle zaczynasz słyszeć silnik znikąd, to nie jest to dobry znak. "Tablica regulacji temperatury dostarcza napięcie do silników kompresora i wentylatora, więc jeśli ta część działa wadliwie, może wysyłać ciągłe zasilanie i sprawia, że lodówka jest zbyt zimna, wyrzucając w ten sposób niepotrzebną energię" - mówi Shimek. Nieprawidłowo działający silnik, który pracuje niepotrzebnie, może również zwiększyć Twoje rachunki za energię.

W tylnej części lodówki jest gorąco

Z tyłu lodówki powinno być cieplej niż z przodu, ponieważ tam właśnie znajduje się silnik, ale jeśli jest gorąco w dotyku, może to być oznaką wadliwego działania. Kilka problemów może spowodować przegrzanie, np. brudny skraplacz lub problemy z wężownicami lub systemem wentylacyjnym. Jako pierwszą linię obrony, jak również dla regularnej konserwacji, Shimek sugeruje czyszczenie cewek za pomocą szczotkowego mocowania odkurzacza. "Czyszczenie cewek pozwala na bardziej wydajną pracę lodówki, co pozwala na jej dłuższą żywotność i zmniejsza koszty eksploatacji", mówi. Czasami, zakup nowej lodówki nie może czekać. Ale jeśli może, to są to najlepsze czasy, aby kupić lodówkę i inne urządzenia gospodarstwa domowego.

Twój elektryczny rachunek idzie w górę niespodziewanie

Jeśli niektóre elementy lodówki nie działają prawidłowo, można zobaczyć wpływ na rachunek za energię elektryczną, według SF Gate. Jeśli lodówka ma uszkodzoną uszczelkę, na przykład, inne elementy, takie jak parownik, skraplacz, wentylatory i termostaty, muszą pracować ciężej i dlatego zużywają więcej energii. Jeden zaskakujący winowajca: lepkie odkładanie się jedzenia. Może to powodować przedwczesne rozrywanie uszczelek, dlatego Shimek sugeruje regularne ich czyszczenie ciepłą gąbką z mydłem.

Generalnie jednak, starsze lodówki zużywają więcej energii elektrycznej niż nowsze modele - i kosztują Cię więcej. W teście "side-by-side" lodówki Whirlpool 2015 i modelu 2009, Raporty konsumenckie że nowsza lodówka jest o 17 procent bardziej wydajna energetycznie.

Widzisz kondensację lub mróz

Jeśli zauważysz, że wnętrze lodówki jest mokre, pojawiają się kropelki kondensacji lub mróz nagle pojawia się znikąd, może to oznaczać, że dni w lodówce są policzone. Jednak problemy te mogą również wskazywać, że uszczelka wymaga jedynie wymiany, co kosztuje znacznie mniej. Przetestuj ją najpierw sam, zamykając drzwi na banknocie dolarowym. Jeśli łatwo się wymyka, możesz po prostu potrzebować nowej uszczelki. Jeśli jednak nie ma problemu z uszczelką, najlepiej zadzwonić do firmy naprawczej lub rozważyć jej pełną wymianę. Jeśli pójdziesz z tą ostatnią opcją, najpierw sprawdź listę 13 urządzeń, które wystarczą ci na 10 lat lub więcej.

Masz faceta od naprawy lodówki na szybkim wybieraniu.

Podobnie jak w samochodzie, kiedy lodówka osiągnęła koniec cyklu życia, jedno się dzieje, więc masz go naprawić, a potem już kilka tygodni później, coś innego się psuje ponownie. Jeśli urządzenie nadal będzie wymagało jednej naprawy po drugiej, to tylko kwestia czasu, aż cała rzecz będzie musiała zostać wymieniona.

Twoja lodówka ma więcej niż 10 lat

Wszystkie urządzenia mają skończone życie, nawet te bardzo wysokiej klasy. Jeśli któryś z powyższych problemów nadal się utrzymuje, spróbuj zapamiętać kiedy kupiłeś lodówkę lub sprawdź datę produkcji. Gdzieś w środku powinna być naklejka. Jeśli okaże się, że została ona zakupiona ponad dziesięć lat temu, prawdopodobnie potrzebna będzie jej wymiana. Przed zakupem kolejnej lodówki lub innych artykułów gospodarstwa domowego sprawdź te urządzenia, które wystarczą Ci na 10 lub więcej lat.