Od czasów starożytnych Japończycy mieli tradycję tworzenia ogrodów, które uchwyciły naturalny krajobraz. Łączą oni podstawowe elementy roślin, wodę i skały z prostymi, czystymi liniami tworząc duchową przystań, która w czasach wojny i walk była jedynym miejscem, w którym znaleźli pokój.

Przy tworzeniu ogrodu w stylu japońskim celem powinno być zatem stworzenie nastroju tajemnicy, spokoju i wyciszenia oraz uchwycenie czegoś z istoty natury, gdzie można przywrócić wewnętrzną harmonię.

Od czego zacząć

Dla zachowania autentyczności powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby można go było oglądać w całości z domu lub herbaciarni drewnianej, która jest podniesiona nieco ponad ziemię. Chodzi o to, aby można było patrzeć bezpośrednio na ogród i brać na oczy, zapachy i dźwięki.

Kręte kamienne ścieżki, które przedstawiają podróż przez życie i oczekiwanie na to, co ma nadejść, powinny prowadzić przez ogród.

W małym ogrodzie można nawijać ścieżki, które znikają w granicy krzewów, stwarzając iluzję, że zabiera nas na polanę w lesie.

Co sadzić

Ogrody japońskie opierają się na subtelnych różnicach w kolorze i fakturze.

Bambus i drzewo iglaste w kojących odcieniach zieleni sadzone są dla całorocznego zainteresowania, a drzewa przycinane do kształtów, które odsłaniają ich architektoniczną formę.

Typową cechą jest to, że gałązki łukowe sięgają poduszek mchu i pokrywy ziemnej, co odbija się w basenie wody stojącej.

Dla Japończyków bonsai stanowi również połączenie silnych starożytnych wierzeń ze wschodnimi filozofiami harmonii między człowiekiem, duszą i naturą.

Te miniaturowe drzewa są uprawiane w ceramicznych pojemnikach, a następnie przycinane i szkolone do naśladowania starszych, dojrzałych, wysokich drzew w naturze.

Azalie, kamelie i klony są używane z powściągliwością wyłącznie w celu oznaczenia zmieniających się pór roku.

Tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, używaj pojedynczego drzewa wiśniowego do ogłaszania wiosny, płomienia azalii doniczkowych na początku lata i ognistych liści klonu do zaznaczania początku jesieni.

Woda jest kluczowym elementem, a baseny przecina zygzakowaty most, o którym legenda mówi, że ochroni Cię przed złymi duchami, ponieważ mogą one podróżować tylko w linii prostej, więc most uwięzi je i pozwoli Ci uciec w bezpieczne miejsce.

Japońskie ozdoby ogrodowe

Kamienne latarnie, w kształcie pagod, i łańcuchy deszczowe to zszywki japońskich ogrodów, ale używaj ich oszczędnie w całym ogrodzie.

Aby dodać przyjemną nutę muzyczną do spokojnej przestrzeni, należy dodać jelenia - fajkę bambusową na czopie, która po napełnieniu wodą opada w dół - ton tej nuty zależy od wielkości fajki.

Jak dbać

Regularne przycinanie i sprzątanie jest koniecznością, ale aby łatwiej utrzymać japoński ogród, należy rozważyć zastosowanie buddyjskiego podejścia Zen.

Tutaj paprocie i rośliny wiecznie zielone w różnych odcieniach zieleni są kluczowe wraz ze srebrzysto-szarym piaskiem grabionym, który pojawia się jak fale w basenach wodnych.

Stojące kamienie reprezentują wyspy i góry, a całościowym efektem jest monochromatyczny ogród, który sprzyja medytacji.