Drewniane półki, zwłaszcza z litego drewna, od lat podbijają serca Polaków i regularnie goszczą w naszych salonach, kuchniach i łazienkach. Jest tak za sprawa ich wytrzymałości i uniwersalnego, pięknego wyglądu. Zanim jednak zdecydujesz się na taki element wyposażenia wnętrza, dobrze żebyś wiedział lub wiedziała coś więcej na ich temat. Na przykład: z jakich gatunków drzew robi się drewna na półki i jaki ma to wpływ na ich cenę, wytrzymałość i wygląd? Na to i na inne pytania dotyczących półek z litego drewna odpowiemy w tym artykule.

Półki z litego drewna to powszechny wybór do polskich domów, choć oczywiście drewno nie jest jedynym surowcem z jakiego wykonuje się meble. Ze względu jednak na piękny wygląd i wytrzymałość drewna, to właśnie z niego najczęściej robi się półki do domów i mieszkań. Najczęściej wykorzystywane gatunki to sosna, świerk, buk oraz dąb, choć coraz częściej sięga się po drewna egzotyczne. To, z jakiego gatunku będzie drewno w którym wykonane są półki, ma niebagatelne znaczenie, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak o to jak długo taka półka może wytrzymać w dobrym stanie oraz ile ciężaru może wytrzymać.

Półki z litego drewna

Na początku zastanówmy się nad półkami z litego drewna sosnowego. To ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ drewno sosnowe jest jednym z najtańszych rodzajów drewna. Sosnowe półki będą lekkie i jasne, dlatego świetnie sprawdzą się do pokojów w tym stylu. Niewielki, jasny pokój w minimalistycznym stylu, bez monumentalnych foteli czy wielkiego stołu - właśnie w takim pomieszczeniu sosnowe drewno na półki sprawdzi się najlepiej. Warto jednak pamiętać, że niska cena w tym przypadku wiążę się z niższą, niż w przypadku innych gatunków, wytrzymałością. Półki z litego drewna sosnowego będą znakomite pod lekkie, drobne przedmioty czy rośliny. Stawianie na nich wielkich, ciężkich donic czy dużej liczby książek może skończyć się złamaniem półki.

Bardzo podobne do półek z litego drewna sosnowego są te wykonane z drewna świerkowego. Oba te surowce charakteryzują się podobnymi cechami: są jasne, delikatne i niedrogie. Drewniane półki z sosny, podobnie jak ze świerku, nie sprawdzą się tam, gdzie trzeba utrzymać duży ciężar.

Z kolei półki z litego drewna dębowego są prawdziwym hitem ostatnich lat. Drewno dębowe jest solidne, wytrzymałe i majestatycznie pięknie. Na pewno nie jest tańsze niż sosna czy świerk, ale zdecydowanie jest warte swojej ceny - zwłaszcza jeśli doceniasz klasyczny, ponadczasowy drewniany styl. Półki z drewna dębowego doskonale pasują zarówno do nowoczesnych, jak i rustykalnych, staromodnych wnętrz. Polecamy półki dębowe zwłaszcza w dwóch przypadkach gdy w pokoju są inne, masywne drewniane meble, oraz gdy celem półek jest utrzymanie np. dużej liczby książek czy masywnych donic z dużymi kwiatami.

Na koniec weźmy na warsztat półki z litego drewna wykonane z buku. Są one pewnego rodzaju kompromisem między bardzo eleganckimi i wytrzymałymi półkami dębowymi, a tymi bardziej delikatnymi i budżetowymi sosnowymi czy świerkowymi. Buk charakteryzuje się przyzwoitą wytrzymałością i jest bardzo jasnym drewnem. Poleca się go także do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, designerskich.

Artykuł przygotowany przez specjalistę z https://stolarniadebina.pl/