Aby uczcić rok 2020 jako Rok Samobudownictwa - poza 30. rocznicą założenia Homebuilding & Renovating - zastanawiam się, dlaczego ktoś miałby chcieć samemu budować?

To znaczy, musimy być wściekli - pogląd (słynny dla samobudowawców) poparty niechcianymi opiniami przyjaciół i rodziny. Po co przez to przechodzić? Po co w tym życiu zgłaszać się na ochotnika do opcjonalnej operacji kanałowej żonglowania spóźnionymi dostawami cegieł z cegłami czekającymi na rozpoczęcie, nieprzewidzianymi płatnościami dla wszystkich od wykonawców do kupców, doradców nietoperzy, a nawet władz lokalnych? Po co znosić bezsenne noce związane z własną budową?

Cóż, to wszystko jest bardzo proste. I w zasadzie mam trzy powody, dla których powinieneś to zrobić.

1) Ponieważ widziałeś stan innych dostępnych Ci opcji?

Jeśli zaczniemy od założenia, że chcesz mieszkać w naprawdę ładnym domu (co prawda to nie wszyscy - wszyscy znamy ludzi wściekłych niż my, którzy woleliby wysadzić swoje pieniądze na flash samochodów lub wakacje lub operacji powiększania piersi lub cokolwiek, a nie rzeczywiście mają przyjemne i podnoszące środowisko domowe, aby spędzić swoje lata w) to jaki masz wybór?

Jeśli chcesz mieć nowy dom, to - a ja dosłownie przejeżdżam obok nowoczesnego osiedla w podróży pociągiem, jak piszę - w końcu będziesz musiał kupić dom na jednym z tych okropnych osiedli, które wydają się być zaplanowane przez dystopijnego reżysera planu filmowego, pełne wyglądających na siebie domów z małymi podjazdami i dziwnymi "ogrodami" i tak dalej. Nie wspominając już o możliwości uwięzienia w pułapce skandalu związanego z dzierżawą lub katastrofalnego szarpnięcia, które powoduje, że dom staje się nie do sprzedania.

Nie wierzę ani przez chwilę, że ktokolwiek aspiruje do życia w tych domach, w tych nowoczesnych więzieniach osiedlowych - ale kiedy to jest twój jedyny wybór nowego budynku, to właśnie to robisz.

I wtedy, jeśli chcesz mieć dom o trochę większym stylu i ogród, który jest w jakiś sposób akceptowalny, będziesz patrzeć na stare budownictwo. Które oczywiście wszyscy kochamy, ale co zamierzasz zrobić z tą malutką kuchnią? Z tym nieszczelnym oknem? Zimno i wilgotno z kością?

2) Dlaczego nie chciałbyś mieszkać w domu, który sam sobie wybierzesz?

Wszyscy w gruncie rzeczy lubimy to, co lubimy, a potem staramy się znaleźć coś dla siebie. Jeśli nie, to tworzymy to lub "szyjemy na miarę". A kiedy (patrz 1. powyżej) nie ma nic, co nam się podoba, tworzymy to.

Nowoczesny, biały, wyeksponowany dom? Po co czekać na kogoś, kto zbuduje go dla ciebie? Zrób to sam! Dom w stylu gruzińskim z super izolacją? Tak samo. Masywny dom z udogodnieniami dla niepełnosprawnego członka rodziny? Sprawdź. Powodzenia w znalezieniu tego na rynku. Dom w stylu amerykańskim z widokiem na wybrzeże? Idź po niego. Dom z miejscem na dyskotekę w piwnicy; basen; sala gier; spacer w garderobie w skali w stylu Kardashian; łazienka "sanktuarium": wszystkie Twoje i w zasięgu ręki, jeśli samodzielnie budować.

Zobacz też: Warszawska fabryka FSO w nowej odsłonie. Zaglądamy do Global EXPO - Centrum >>

3) Ponieważ nic w tym życiu, co jest dobre, nie przychodzi łatwo

Wszyscy uwielbiamy rzeczy wręczane nam na talerzu. Rzeczywiście, jest wiele osób, dla których jest to główna zasada przewodnia w życiu. Wiemy jednak - ci z nas, którzy ciężko pracowali w szkole, przezwyciężyli strach, nauczyli się jeździć na rowerze, mieli dzieci, stracili na wadze, pobili się na chorobę lub cokolwiek innego - wiemy, że najlepsze rzeczy przychodzą do tych, którzy coś przezwyciężają, aby tam dotrzeć.

Mówię więc, że oczywiście budowanie własnego domu powinno być łatwiejsze. To jest to, co inicjatywy, i nowe grunty, ogłoszone w 2020 roku będzie tam zrobić. Ale po wykonaniu kilku z tych projektów muszę wam powiedzieć, że z ciężką pracą, bezsennymi nocami, stresem, przychodzi większa nagroda.